Cud someone tell me how to solve this. I feel some information is missing

ans 14. d

ans 16. d

ans 20. d

Q 14, 8 students scored 100 marks and 2 scored 0 => average = 80

5 students scored 100 marks and 5 scored 60 => average = 80

Q 20, take x=0, y=1 => 0.5 & 1

now take, x= 3, y=1 => 2 & 2

Are the answers correct?

Where are these questions from?

Yes the answers are correct

How did u do the 16th one

for the 14th and 20th one u took random nos right

Barron

Cud u elaborate the solution of the 14th one

yeah, so the way i did question 14 was picking numbers.

Similar trend is followed in Q. 16, only we see we don’t have total number of boys or girls.

If you pick number of boys be 10, so number if girls also becomes 10.

So, we can just pick numbers like we did in Q. 14 and get the answer as D.

If you need numbers or more elaboration, just message here. I will be happy to help.

cud u elaborate it

Like what smart nos shud i select

CASE 1

lets take, total number of boys = 10 = number of girls

total weight of boys = 150 x 10 = 1500

lets say 9 boys weight 140 = 9 x 140 = 1260, so last boy weights 1500-1260 = 240

Here no. of boys weighting over 150 = 1

similarly, total weight of girls = 110 x 10 = 1100

lets say 9 girls weight 111 = 111 x 9 = 999, so last girl weighs 1100-999 = 101.

here, no. of girls weighting over 110 = 9

## IN this case no. of girls are more

CASE 2

total weight of boys = 150 x 10 = 1500

lets say 9 boys weight 155 = 9 x 155 = 1395, so last boy weights 1500-1395 = 105

Here no. of boys weighting over 150 = 9

similarly, total weight of girls = 110 x 10 = 1100

lets say 9 girls weight 100 = 100 x 9 = 900, so last girl weighs 1100-900 = 200

here, no. of girls weighting over 110 = 1

## IN this case no. of boys are more

Thank you. Sorry for the trouble. Thank you once again